Przysłup

cropped-Bieszczady-Pawel_Tomczyk-1.jpg

Przyjeżdżając do nas będziecie mieli okazję obcować z naturą w najczystszej postaci. Bieszczady wielokrotnie zostały uznane za jedne z najpiękniejszych gór w Polsce, a że są najdzikszymi, to nikt nie zaprzeczy.
Walory turystyczne tego obszaru wyrażają się atrakcyjnością czynników przyrodniczych i geograficznych. Cały obszar bieszczadzki został objęty różnymi formami ochrony przyrody i krajobrazu.Kroscienko_cerkiew_Bieszczady_2013_09
Turystów przyciągają atrakcyjne piesze szlaki turystyczne pozwalające na oglądanie fantastycznych widoków, jakie zobaczyć można z połonin (Caryńskiej i Wetlińskiej), ze szczytu Tarnicy, Halicza, Jasła czy Rawek.
W Bieszczadach czekają na Was również inne atrakcje. Chociażby leśna kolejka wąskotorowa, stadniny koni huculskich, zabytkowe cerkwie, najwyższa w Polsce tama w Solinie, a zimą możliwość uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego.

Ciuchcia_do_Balnicy_06Nasz Przysłup leży przy drodze wojewódzkiej 897, pomiędzy miejscowościami Cisna i Wetlina. Droga ta jest fragmentem Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, jak potocznie nazywa się trasę samochodową i rowerową w polskiej części Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich. Jest to również droga włączona do tras międzynarodowego szlaku „Zielony Rower” (ok. 700 kilometrów tras rowerowych), dając możliwość organizowania wycieczek po Bieszczadach i na Słowację.przyslup_kosciol

W latach 1997-1998 wybudowano we wsi kościół filialny należący do parafii Świętego Stanisława Biskupa w Cisnej w dekanacie Lesko, archidiecezji przemyskiej.

slownik-geograficzny-krolestwa- polskiegoCiekawostka – opis wsi Przysłup wg. Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego z 1890 roku:
„Przysłup (rus. Prysłup) – wieś położona w okolicy górzystej i lesistej, u źródeł Dołżyczanki (Rzyki ?), dopływu Solinki, w pobliżu granicy węgierskiej. Gleba nieurodzajna i klimat zimny, wzniesiona do 605 m n.p.m. Od południa góry pokryte lasem, ze szczytem Mały Wiasiel (1097 m) i Wiasiel (1153 m), od zachodu szczyt Rożki (935 m), a od wschodu Krzemień (937 m). Graniczy na północ z Krywem, a na wschód ze Strubowiskiem. We wsi 22 domy i 137 mieszkańców; kapelania greckokatolicka, filia parafii Krywe. Ludność rusińska wyznania greckokatolickiego (4 izraelitów). Obszar więk. pos. (H. hr. Fleming-Arnim) ma 35 pastwisk i 1067 mórg lasu; pos. mn. 158 roli, 131 łąk i 49 mórg pastwisk”.
Oczywiście jest to opis starej wsi, nowy Przysłup powstał po drugiej stronie rzeki, która płynie przez wieś.